top of page
  • Zdjęcie autoraSzymon Mitręga

Bardzo dobry występ Marysi Toborek na WTT Youth Contender Havirov 2023.
Bardzo dobry występ Marysi Toborek na WTT Youth Contender Havirov 2023.

Toborek Maria, nasza zawodniczka po raz pierwszy przywdziała strój Reprezentacji Polski, debiutując w World Table Tenis Youth Contender, międzynarodowym turnieju, który w dniach 29.05. – 04.06.2023 roku rozgrywany był w czeskim Havirovie. Na tego typu zawody przyjeżdżają ekipy zawodniczek i zawodników z całego świata. Liczną obsadę stanowili przedstawiciele Japonii, Chin, Tajwanu, Malezji, Indii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, nie zabrakło reprezentantów całej Europy. Nasza zawodniczka wystąpiła w dwóch kategoriach wiekowych.

W kategorii U15 w swojej grupie Marysia pokonała Julię DÜR (STTV) 3:0 w setach (11:9, 11:7, 11:9), złotą i brązową medalistkę Mistrzostw Juniorów Austrii oraz nieznacznie przegrała z reprezentantką Ukrainy, chociaż tak właściwie to ten pojedynek powinna wygrać, gdyż była zdecydowanie lepsza. Niewątpliwie wpływ miał tu fakt, że Marysia debiutowała w tak poważnej imprezie międzynarodowej, a wygrana z Ukrainką dawała jej pierwsze miejsce w grupie. Wyniki tak się ułożyły, że o miejscach zawodniczek musiała decydować dodatkowa tabelka i tu okazało się, że nasza zawodniczka zajmuje drugie miejsce w grupie i uzyskuje awans do turnieju głównego.

W turnieju głównym Marysia trafiła na kolejną reprezentantkę Austrii, Elinę FUCHS (BTTV), złotą oraz podwójnie brązową medalistkę Mistrzostw Austrii. Gra była bardzo zacięta, wprawdzie pierwsze dwa sety wygrała Austriaczka, ale dwa następne sety okazały się zwycięskie dla naszej zawodniczki i o wszystkim zadecydować miał piąty set. Marysia zaczęła bardzo dobrze prowadziła już 3:0, kiedy austriacki trener wziął czas. Po wznowieniu gry Austriaczka zdobyła pierwszy punkt, było więc 3:1 dla Marysi. Kapitalna seria i Marysia prowadzi 5:3, potem jest 7:4, kiedy sędzia "włącza się do gry" i przyznaje przeciwniczce punkt za rzekome uderzenie piłeczki o kant stołu. Austriaczka wyrównuje, ale końcówka należy do naszej zawodniczki i Marysia prowadzi nawet 10:8. Jak to się mówi „już była w ogródku”, ale to jest tenis stołowy, nieprzewidywalna gra, przeciwniczka wyrównuje na 10:10, wygrywa ostatecznie ten porywający pojedynek 12:10. By uzmysłowić sobie dramaturgię meczu FUCHS - TOBOREK podajemy wyniki wszystkich setów : ( 11:7, 11:7, 10:12, 4:11, 12:10 ). Przy spornej piłce fatalnie zachował się austriacki trener kłamiąc w żywe oczy, że był kant. Okazuje się, że drukować można nie tylko w piłce nożnej, w tenisie stołowym też się da.

W kategorii U17 nasza zawodniczka zwyciężyła w grupowym meczu Olenę CHERNYAVSKĄ z Ukrainy 3-0 (11:8, 11:7, 11:9), ale przegrała z leworęczną zawodniczką AI LIS Gan z Malezji 1:3 (10:12, 14:12, 3:11, 3:11) oraz również z leworęczną Litwinką Lukreciją JUCHNAITE w setach 0:3 (5:11, 6:11, 10:12), ostatecznie zajmując w grupie 3 miejsce. Należy jednak dodać, że mecze naszej kadetki ze starszymi rywalkami stały na bardzo dobrym poziomie. W grach mieszanych Marysia zagrała z Jakubem Szymikiem, zawodnikiem KS Mysław Mysłowice, ulegając po bardzo dobrym meczu późniejszym brązowym medalistom, reprezentantom Turcji Busra DEMIR / Gorkem OCAL w setach 2-3 (6:11, 11:5, 14:12, 4:11, 5:11).

Podsumowując występ naszej młodej zawodniczki stwierdzić należy, że klub postąpił bardzo dobrze, opłacając jej udział w światowych zawodach, dziękujemy również Stefanowi Dryszelowi, Dyrektorowi Sportowemu Polskiego Związku Tenisa Stołowego, który powołał naszą zawodniczkę na tak prestiżowe zawody. Cieszymy się, że Marysia Toborek wykorzystała daną jej szansę, zagrała naprawdę bardzo dobry tenis stołowy, będziemy więc stwarzać naszej młodej zawodniczce kolejne szanse występu w światowym cyklu WTT Youth Contender.

Podczas pobytu w Havirovie Roman Fajkus, Prezes jastrzębskiego klubu spotkał się z Nikolasem Endalem, Prezesem Czeskiego Związku Tenisa Stołowego, który zaprosił członków naszego klubu do wspólnych treningów w havirovskim ośrodku szkoleniowym czeskiego związku. Nie trzeba dodawać, że zaproszenie zostało przyjęte z bardzo wielkim zadowoleniem.
15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page