top of page
  • Zdjęcie autoraSzymon Mitręga

Maria Toborek najlepsza na 23 Wigilijnym Turnieju w Żorach.W dniu 28.12.2022 roku w żorskiej hali widowiskowo-sportowej odbył się 23 Wigilijny Turniej Dzieci i Młodzieży w tenisie stołowym. Wielu już zapomniało, że te cieszące się corocznie dużą frekwencją zawody po raz pierwszy pod nazwą I Wigilijny Turniej Dzieci w tenisie stołowym, odbyły się w 1999 roku w hali „Omega” w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie w dniach 27-29.12.1999 roku w zawodach udział wzięło 800 młodych zawodników. Wtedy zawody odbyły się pod honorowym patronatem Marka Kempskiego, Wojewody Śląskiego i Jana Olbrychta, Marszałka Województwa Śląskiego. Pomysłodawcami turnieju byli : Barbara Kowalska, była Kierownik Wyszkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Władysław Kwiecień, Prezes Jastrzębskiego Klubu Tenisa Stołowego oraz Roman Fajkus, ówczesny Kierownik Centralnego Ośrodka Szkolenia Młodzieży w tenisie stołowym z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Jastrzębscy działacze do współpracy pozyskali dwóch posłów : Wojciecha Franka i Karola Łużniaka.

W pierwszej edycji każdy zawodnik otrzymał okazały prezent, ufundowany przez warszawską firmę Fuji Color oraz każdego dnia obiad. Samych prezentów z Warszawy przywieziono tyle, że do Jastrzębia-Zdroju musiał je dostarczyć potężny TIR. Uczestników było tak dużo, że jak ustawili się na parkiecie hali „Omega”, to dla Wojewody i Marszałka zabrakło już miejsca. Postanowiono również, że turniej na przemian odbywać się będzie raz w Jastrzębiu-Zdroju, a raz w Żorach. Zgodnie z tym druga edycja odbyła się w hali widowiskowo-sportowej w Żorach. Władzom Żor tak się zawody spodobały, że turniej wigilijny w Żorach już pozostał. Jastrzębscy działacze nie oponowali, gdyż w tym czasie w Jastrzębiu-Zdroju odbywała się olbrzymia ilość zawodów tenisa stołowego. Taka otwarta polityka okazała się bardzo dobra dla samego turnieju, gdyż poseł Karol Łużniak udziela się nieprzerwanie od pierwszej edycji i chwała mu za to, a działacze żorskiego MOSiR-u pieczołowicie kultywują dobrą tradycję związaną z wigilijnym turniejem i niech tak pozostanie. W obecnej edycji udział wzięło ponad 200 uczestników, już nie tylko z Województwa Śląskiego, ale dosłownie z całej Polski. Przez lata turniej ulegał modyfikacji, obecnie kończył się otwartymi zawodami w kategorii dorosłych.

Młode zawodniczki i zawodnicy jastrzębskiego klubu w ciągu tych ponad dwudziestu lat odgrywali znaczącą rolę we wszystkich edycjach. Tak było również w tym roku, a niewątpliwą gwiazdą 23 Wigilijnego Turnieju Dzieci i Młodzieży w tenisie stołowym była Maria Toborek, kolejna młoda nadzieja jastrzębskiego klubu, która okazała się najlepszą zawodniczką w kategorii 2008-2009. Sukces Marysi jest tym większy, że w całych zawodach oddała tylko jednego seta i pokonała czołowe kadetki w Polsce, Maję Lech i Emilię Twardawą, zawodniczki MKS Czechowice-Dziedzice. W ćwierćfinale nasza zawodniczka wygrała 3:0 z Natalią Rogowicz /UKS Energia Siewierz/, w półfinale pokonała Emilię Twardawą /MKS Czechowice-Dziedzice/ 3:0, a w finale 3:1 wygrała z Mają Lech /MKS Czechowice-Dziedzice/. Bardzo cieszy nas kolejny sukces naszej zawodniczki.

W zawodach nieźle zagrały pozostałe zawodniczki naszego klubu, występujące w tej samej kategorii co Maria Toborek. Nikola Ratajczyk zajęła czwarte miejsce, a Kamila Ratajczyk i Aleksandra Ratajczyk uplasowały się na miejscach 5-8.

Zdjęcia ze strony MOSiR-u Żory.

Jastrzębski Klub Tenisa Stołowego wspierają : Miasto Jastrzębie-Zdrój, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. – największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej, Fundacja JSW, Jastrzębska Spółka Kolejowa Sp. z o.o., Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze Sp. z o.o., Jastrzębskie Zakłady Remontowe Sp. z o.o., Grzegorz Matusiak, Poseł na Sejm Rz. P. , Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej, wychowanek naszego Klubu Tadeusz Motowidło, Poseł na Sejm Rz. P. czterech kadencji.7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page