top of page
  • Zdjęcie autoraSzymon Mitręga

Nikola Ratajczyk na podium I Wojewódzkiego Turnieju Kwalifikacyjnego Kadetek i Kadetów
Piękna gra Nikoli Ratajczyk.


I Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Kadetek i Kadetów w tenisie stołowym odbył się 02.10.2022 roku w jastrzębskiej hali „Omega”. Do Jastrzębia-Zdroju w niedzielę zjechało 30 kadetek i 59 kadetów z całego Województwa Śląskiego, a awans na 1 Grand Prix Polski do Krakowa uzyskiwało tylko po jednej zawodniczce i jednym zawodniku. Już to pokazuje, jak trudno jest awansować z turnieju wojewódzkiego, a zwycięzcy mają duże powody do dumy. W ceremonii otwarcia, jak zawsze, udział wzięli przedstawiciele Władz Miasta Jastrzębie-Zdrój w osobach : Roberta Cichowicza, Zastępcy Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój i Ewy Gutowskiej, Naczelnika Wydziału Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój. Pan Prezydent Robert Cichowicz po raz pierwszy gościł na turnieju przez nas organizowanym, sam przyznał, że gra w tenisa stołowego, a w młodości był nawet Mistrzem Szkoły. Bardzo był również zaskoczony rangą, ceremonią otwarcia, wystrojem hali oraz bezpośrednią transmisją internetową o jakości obrazu 4K z głosem emitowanym bezpośrednio z areny zawodów.

Jastrzębski Klub Tenisa Stołowego jako jedyny w kraju emituje obraz z 16 stołów równocześnie w czterech niezależnych strumieniach o jakości porównywalnej z przekazem telewizyjnym.

Zawody odbywały się na nowiutkich, światowej klasy stołach firmy Andro Magnum S.C. W tym miejscu należy dodać, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe, jakie klubowi udzieliła Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. oraz Fundacja JSW. Dzięki ich wsparciu finansowemu zakupiono 13 super stołów, dwie kamery z obrotowym ramieniem i wmontowanym super czułym mikrofonem, wysokiej klasy telewizor o przekątnej obrazu 65 cali. Zapyta ktoś dlaczego tak się tym chwalimy, a no dlatego, żeby pokazać, że górnictwo w dalszym ciągu otacza opieką kluby sportowe, kierując się zasadą społecznej odpowiedzialności biznesu. Bez tego wsparcia finansowego naszemu klubowi byłoby niezwykle trudno działać, nie mówiąc już o tym, że nie moglibyśmy grać najlepszym na świecie specjalistycznym sprzętem, a także nie stać byłoby nas na zakup profesjonalnych koszulek. Dziękujemy Zarządom JSW S.A i Fundacji JSW, a przede wszystkim Braci Górniczej, dzięki Waszej pracy i wysiłkowi możliwe jest wydobywanie węgla z zyskiem, z którego potem maleńka, ale jakże dla nas życiodajna i krwiotwórcza cząsteczka jest nam przekazywana do wykorzystania. Cenimy sobie to tym bardziej, że od zawsze jesteśmy górniczym klubem, nigdy nie zmieniliśmy swoich zielono-czarno-żółtych barw, w większości i przeważającej mierze szkolimy dzieci górników, nasza cała Kadra Kierowniczo-trenerska wywodzi się z jastrzębskich kopalń, która w przeszłości czy obecnie sprawowała i sprawuje odpowiedzialne funkcje i co niezwykle ważne zawsze przypomina o związkach, jakie łączą nasz górniczy klub z jastrzębskimi górniczymi firmami.

Szczęść Wam Boże Górnicy.

A teraz przejdźmy do części sportowej. Zawody w kategorii kadetek wygrała Maja Lech /MKS Czechowice-Dziedzice/ i to ona awansowała na 1 Grand Prix Polski Kadetek do Krakowa, prezentując bardzo dobry poziom wyszkolenia i umiejętności. Drugie miejsce przypadło Natalii Rogowicz /UKS Energia Siewierz/.

Na trzecim miejscu uplasowała się Nikola Ratajczyk /Jastrzębski Klub Tenisa Stołowego/. Nasza zawodniczka zagrała najlepszy turniej w swoim życiu, a jej gra z Mają Lech o wejście do finału, w której co prawda przegrała 1:3 w setach, naprawdę stała na bardzo wysokim poziomie. Nareszcie była to taka gra, którą staramy się Nikoli wpoić i która leży w zasięgu jej umiejętności i możliwości. Poprawy wymaga jeszcze wzrost siły i dynamiki, to by gra była bliżej stołu i co ważne znacznie nad stołem, musi też wzrosnąć rotacja forhandowych topspinów i wzrosnąć musi agresywność gry backhandem.

Z kronikarskiego obowiązku podajemy pierwsze czwórki : Kadetki : 1. Maja Lech /MKS Czechowice-Dziedzice/, 2. Natalia Rogowicz /UKS Energia Siewierz/, 3. Nikola Ratajczyk /JKTS/, 4. Nadia Cieślar /MKS Czechowice-Dziedzice/. Kadeci : 1. Piotr Czaputa /MKS Skarbek Tarnowskie Góry/, 2. Tomasz Kałuża /UKTS Sokół Orzesze/, 3. Oliwier Turek /UKTS Sokół Orzesze/, 4. Daniel Knevels /KTS Gliwice/. Pochwalić należy duet sędziów głównych w osobach : Patrycji Paszek-Jemilianowicz i Sebastiana Jemilianowicza, który pokazał, że nawet przy tak dużej liczbie grających można zawody zakończyć o godzinie 15.00.


Jastrzębski Klub Tenisa Stołowego wspierają : Miasto Jastrzębie-Zdrój, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. – największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej, Fundacja JSW, Jastrzębska Spółka Kolejowa Sp. z o.o., Jastrzębskie Zakłady Remontowe Sp. z o.o., Urząd Marszałkowski w Katowicach, Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze Sp. z o.o. w Jastrzębiu-Zdroju, Grzegorz Matusiak, Poseł na Sejm Rz. P. , Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej, wychowanek naszego Klubu Tadeusz Motowidło, Poseł na Sejm Rz. P. czterech kadencji, Firma Aga Sport Gliwice, oferująca najwyższej jakości sprzęt do tenisa stołowego.
11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page